Кровотечі й тромбоцитопенія

Геморагічні ускладнення (кровотечі), що виникають в ході проведення протипухлинного лікування, можуть являти собою безпосередню загрозу для життя. Не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря!

Проведення деяких видів протипухлинного лікування, наприклад, променевої терапії призводить до підвищення ризику розвитку кровотечі. Найбільш часто це відбувається внаслідок зниження в крові кількості формених елементів крові (клітин), які беруть участь в процесах її згортання і зупинки кровотечі – тромбоцитів (кров’яних пластинок). Коли кількість тромбоцитів знижується нижче норми, виникає ризик розвитку кровотечі. У деяких випадках можливе просте подовження часу зупинки кровотечі після отримання травми, наприклад, порізу після гоління, швидке виникнення синців після ударів, або кровотеч під час менструації. У важчих випадках можливий розвиток спонтанних кровотеч які не викликані будь-якими травматичними факторами.

Можливими симптомами розвитку тромбоцитопенії та кровотечі є:

 • утворення синців на шкірі, особливо без попереднього впливу шкідливого чинника, а також дрібних висипань червоного кольору (петехій);
 • поява сильних головних болів, раптова зміна або порушення зору, відчуття загальмованості або вираженої сонливості;
 • раптова зміна кольору сечі, поява в ній домішок крові, червоний або рожевий колір сечі;
 • поява домішок крові в калі, його почервоніння або поява чорного, дігтьоподібного стільця («мелена»);
 • поява або посилення блювання, наявність в блювотних масах крові або чорний колір блювоти («кавова гуща»);
 • кровотеча з ясен, порожнини рота або носа, які не зупиняються протягом декількох хвилин;
 • кров’янисті виділення або кровотеча зі статевих шляхів не пов’язане з менструацією або незвично рясні менструації;
 • раптова поява або посилення симптомів анемії, таких як запаморочення, загальна слабкість, відчуття прискореного серцебиття;
 • будь-які інші виділення крові.

Негайно зв’яжіться зі своїм лікуючим лікарем або іншим фахівцем охорони здоров’я в разі розвитку будь-якого з перерахованих вище симптомів.

Як діагностується тромбоцитопенія?

Для діагностики тромбоцитопенії використовується загальний (клінічний) аналіз крові, кров для аналізу береться з вени або з пальця. Кількість тромбоцитів у вашому аналізі крові також може бути позначено як «PLT» або «Platelets». У нормі їх кількість коливається в широких межах, однак в онкологічній практиці нормальним заведено вважати показник > 100 * 10 ^ 9 / л (також можна зустріти позначення 100 000 клітин / мкл).

Залежно від вираженості тромбоцитопенії виділяють наступні ступені тяжкості тромбоцитопенії:

 • 1 ступінь – кількість тромбоцитів <100 000 клітин / мкл, але понад 75 000 клітин / мкл (<100 * 10 ^ 9 / л, але ≥ 75 * 10 ^ 9). При проведенні більшості режимів хімієтерапії наявність тромбоцитопенії 1 ступеня є показанням до затримки проведення чергового курсу лікування;
 • 2 ступінь – кількість тромбоцитів <75 000 клітин / мкл, але понад 50 000 клітин / мкл (<75 * 10 ^ 9 / л, але ≥ 50 * 10 ^ 9);
 • 3 ступінь – кількість тромбоцитів <50 000 клітин / мкл, але понад 25 000 клітин / мкл (<50 * 10 ^ 9 / л, але ≥ 25 * 10 ^ 9);
 • 4 ступінь – кількість тромбоцитів <25 000 клітин / мкл (<25 * 10 ^ 9 / л). При зниженні кількості тромбоцитів до таких значень показано переливання тромбоцитарної маси або тромбоконцентрату (спеціально заготовлені донорські тромбоцити).

Розвиток глибокої тромбоцитопенії (3-4 ступеню) являє собою серйозну небезпеку для здоров’я. Необхідно ретельно стежити за станом свого здоров’я. Негайно повідомте вашого лікаря при появі вищевказаних симптомів.

Кровотечам можуть сприяти пошкодження цілісності різних тканин, шкіри та слизових оболонок. Дотримання порад, що перелічені нижче, може допомогти знизити ризик розвитку подібних ускладнень у процесі проведення протипухлинного лікування:

 • Використовуйте електричну бритву замість звичайної бритви з лезами – це знизить ризик поранення шкірних покривів;
 • Будьте обережні в побуті, особливо при використанні гострих предметів, намагайтеся не допускати падінь і отримання будь-яких травм. Обмежте види активності які можуть призводити до травм;
 • Деякі лікарські препарати, в тому числі які відпускаються без рецепта, наприклад, знеболювальні та жарознижувальні (аспірин, ібупрофен, кетопрофен, парацетамол і т.д.), препарати, що розріджують кров (антикоагулянти, наприклад варфарин, дабігатран (Прадакса), ривароксабан (Ксарелто), а також трав’яні препарати можуть підвищувати ризик розвитку кровотечі. Не приймайте будь-яких препаратів без консультації з вашим лікарем.
 • Користуйтеся тільки м’якою зубною щіткою, не використовуйте зубочистки або зубну нитку;
 • Під час менструації не бажано використовувати тампони, як альтернативу їм слід застосовувати прокладки, оскільки це мінімізує можливість ушкодження слизової оболонки статевих шляхів.

Якщо у вас відзначаються симптоми кровотечі

При появі синців на шкірі або при кровотечі після порізу акуратно притисніть місце кровотечі чистою тканиною. Може допомогти прикладання льоду на короткий час – близько 20 хвилин. Існують також лікарські препарати, які підвищують активність тромбоцитів і сприяють зупинці кровотечі, наприклад, етамзілат, транексамова кислота, амінокапронова кислота. Запитайте у вашого лікаря про можливість і доцільність їх застосування.

Зверніться до лікаря у всіх випадках погіршення самопочуття і появі ознак тяжкої кровотечі!

УВАГА! Геморагічні ускладнення (кровотечі), що виникають в ході проведення протипухлинного лікування, можуть являти собою безпосередню загрозу для життя. Не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря!