У процесі проведення протипухлинного лікування, наприклад, хімієтерапії, таргетної терапії та / або променевої терапії можливий розвиток тимчасового пошкодження шкірних покривів і / або нігтів.
Побічні ефекти з боку шкірних покривів і нігтів, що виникають на тлі протипухлинного лікування:
Вид лікування: Променева терапія
Побічний ефект: Пошкодження шкіри на ділянках тіла, що піддаються впливу опромінення, наприклад, шкіри грудей при проведенні променевої терапії з приводу раку молочної залози. Дані явища можуть проявлятися сухістю шкіри, її почервонінням і / або свербінням, а також можуть розвиватися симптоми, схожі на прояви сонячного опіку, шкіра може виглядати засмаглою або почервонілою і припухлою.
Вид лікування: Хімієтерапія
Побічний ефект: Оскільки даний вид лікування діє системно, на всі клітини організму, може призвести до пошкодження різних ділянок шкірних покривів, але найбільш часто страждають ділянки тіла, схильні до хронічної травматизації, наприклад, шкіра стоп і долонь. Ділянки шкіри можуть ставати хворобливими при дотику, лущитися і червоніти, можливий розвиток висипання. Нігті можуть змінювати свій колір, набувати темного або жовтуватого відтінку, ставати ламкими та болючими. Якщо пацієнту раніше проводилася променева терапія, на тих ділянках тіла, які зазнали її впливу, підвищується ймовірність виникнення будь-яких небажаних явищ з боку шкіри, схожих на ті, які можуть виникати в процесі променевої терапії. Хімієтерапія може викликати розвиток явищ так званої «фотосенсибілізації» – підвищення чутливості до сонячного світла, шкіра може набувати «засмаглий» вид і / або легко «обгоряти». Це означає, що незначна кількість сонячного світла може викликати явища сонячних опіків.
Вид лікування: Таргетна терапія
Побічний ефект: Можливий розвиток симптомів, схожих з тими, які можуть розвиватися на тлі проведення хімієтерапії, проте найбільш характерно розвиток сухості шкірних покривів, змін нігтів і поява висипу. Найбільш часто це відзначається на тлі застосування препаратів, що впливають на сигнальний шлях фактора росту епідермісу (EGFR), таких як панітумумаб (Вектібікс) або цетуксимаб (Ербітукс), що застосовуються для лікування колоректального раку, а також тирозинкіназна інгібіторів, які застосовуються для лікування недрібноклітинного раку легенів. До останніх відносяться ерлотиніб (Тарцева), гефітиніб (Іресса), афатініб (Гіотріф).
Прояви шкірної токсичності препаратів можуть мати негативний вплив на якість життя пацієнтів у процесі лікування, і змінювати звичний зовнішній вигляд пацієнта. Варто зазначити, що ці зміни, як правило, є тимчасовими, і повністю проходять після завершення терапії й найбільш часто виражені мінімально і не доставляють серйозного дискомфорту пацієнтам. Однак, деякі з них можуть бути передвісниками розвитку серйозних ускладнень, що вимагають негайного лікування.
Зверніться до лікаря в разі розвитку таких реакцій:
- Раптова поява вираженого свербежу або шкірного висипання, наприклад, кропив’янки, що виникла в процесі лікування, наприклад, під час введення або відразу після введення протипухлинного препарату. Ці симптоми можуть бути проявами розвитку алергічної реакції;
- Пошкодження шкіри, які стають хворобливими, мокнучими або запальними, ці явища найбільш часто відзначаються в місцях шкірних складок, наприклад на животі, сідницях, бічних поверхнях тулуба, під молочними залозами і т.д.
Запитайте свого лікаря про симптоми, при появі яких ви повинні з ним зв’язатися.
Як запобігти розвитку побічних ефектів з боку шкірних покривів або знизити несприятливі наслідки від них в процесі лікування?
Залежно від того, яке саме лікування вам проводиться, ваш лікуючий лікар пояснить, які запобіжні заходи необхідно вживати для того, щоб знизити ризик розвитку пошкодження шкірних покривів, а також виникнення інфекції (запалення) шкіри та м’яких тканин. Обговоріть з вашим лікуючим лікарем або іншим фахівцем охорони здоров’я, які косметичні продукти слід застосовувати у процесі лікування, а які необхідно уникати. Наприклад, пацієнтам, які отримують променеву терапію, рекомендується відмовитися від використання антиперспірантів (косметичних засобів, які блокують секрецію потових залоз, не слід плутати з дезодорантом).
Намагайтеся уникати зайвих травм і пошкоджень шкіри у процесі своєї звичайної життєдіяльності. Наприклад, використовуйте захисні рукавички у процесі роботи по дому, гумові рукавички при митті посуду, підлоги, прибирання будинку і т.д. Уникайте контактів з надмірно гарячою або дуже холодною водою. Утримайтеся від ігор з тваринами, у процесі яких ви можете отримати подряпини або укуси. Якщо гоління викликає виражене роздратування шкірних покривів, спробуйте використовувати електричну бритву замість бритви з лезами або НЕ голіться взагалі, поки не закінчиться період лікування.
Якщо у вас відзначається свербіж шкіри, ваш лікар постарається встановити точну причину його появи. Частими причинами його розвитку є застосування деяких косметичних засобів, наприклад, що містять етиловий спирт (алкоголь), парфумерії. Уникайте їх застосування в разі, якщо відзначаються будь-які порушення з боку шкірних покривів. Підтримуйте в будинку комфортну для вас температуру і нормальну вологість. Якщо шкірні покриви сохнуть, з’являються тріщини або лущення корисним може виявитися використання різних зволожувальних засобів. При появі ознак інфікування шкірних покривів обробляйте уражені ділянки мазями з антисептиками або антибіотиками, заздалегідь запитайте у свого лікуючого лікаря які засоби краще застосовувати та носіть їх при собі.
Для підтримки нормального стану шкіри організму необхідно отримувати поживні речовини та велику кількість рідини, особливо в спекотну пору року. Намагайтеся пити більше води й повноцінно харчуватися. Носіть зручний одяг, що не перетискає шкіру.
У разі якщо у Вас відзначається розвиток підвищення чутливості до впливу сонячного світла (фотосенсибілізація) корисними можуть виявитися наступні заходи:
- Спробуйте обмежити час перебування на відкритому сонці, особливо в активні сонячні години. Пам’ятайте, що найбільш активне сонячне випромінювання відзначається у період з 10:00 до 16:00, а також враховуйте, що ультрафіолетові промені («шкідлива» частина сонячного світла) можуть відбиватися від води, снігу і льоду.
- Носіть одяг з довгими рукавами, головний убір, наприклад, капелюх з широкими полями та сонячні окуляри з лінзами, що поглинають ультрафіолетові промені.
- Користуйтеся сонцезахисними кремами.
Увага! Назви торгових назв лікарських засобів у даному розділі вказані виключно з метою підвищення впізнаваності ліків, як засіб додаткової ідентифікації й не є вказівкою на переваги застосування саме цих лікарських препаратів.