Рак — це складне захворювання, яке потребує великих фінансових вкладень та системного підходу. Допомогти на цьому шляху може держава.
За кошти державного бюджету МОЗ України закуповує через міжнародні організації ліки та медвироби від важких та рідкісних захворювань. Це життєво необхідні дороговартісні препарати, які пацієнти зазвичай не можуть купити самостійно.
Адже за її сприяння пацієнт може отримати протиракові препарати безплатно, а також деякі аналізи на всіх етапах лікування.
Найперше, що вам варто зробити — обрати спеціалізовану онкологічну клініку. Вибір можна робити на користь приватної чи державної.
У державних лікарнях є можливість отримати ліки для онкопацієнтів, закуплені коштом держави та пройти безплатні обстеження, які гарантовані НСЗУ.
У приватних клініках всі послуги платні, однак можна отримати колегіальну думку щодо лікування й діагностики, зібравши міждисциплінарний консиліум лікарів. Перевага приватної клініки — комфортніші умови.
Пам’ятайте про важливість “другої думки”. Ви маєте право звернутись до декількох спеціалістів у різних лікарнях, для додаткового підтвердження як діагнозу, так і протоколу лікування.
Але також існує і третя опція — лікування за кордоном. Варто розуміти, що лікарні в інших країнах — не панацея. Адже в Україні теж є хороші й висококваліфіковані лікарі, клініки й технічна база, які можуть забезпечити адекватне сучасне лікування за більшістю онкодіагнозів.
За кордон ж варто їхати:
- якщо необхідна пересадка кісткового мозку від нерідного донора;
- якщо потрібна рідкісна операція або ж інноваційне лікування, якого немає в Україні (наприклад, терапія CAR-T);
- у вас достатньо фінансових можливостей, щоб покрити лікування, й психологічно ви будете впевненіші у його якості.
Ви також ви маєте право просити протокол лікування “на руки”. На практиці нерідко буває, що у державних лікарнях неохоче це роблять, однак, це ваше законне право — пересвідчитися, що протоколи збігаються, та скористатися можливістю отримати лікування безоплатними препаратами у державній лікарні.
Щороку держава виділяє кошти на закупівлю ліків та виділення коштів та аналізи й діагностику. Безоплатні послуги людина може отримати ще на етапі діагностики захворювання, тобто до офіційної постановки діагнозу.
Ось перелік державної допомоги онкопацієнтам у 2023 році.
Діагностика
Безоплатними є шість аналізів для раннього виявлення онко. Але для їх отримання обовʼязково мати направлення від лікаря.
Безоплатні аналізи:
- мамографія
- цистоскопія
- гістероскопія
- бронхоскопія
- колоноскопія
- гастроскопія.
Проходити їх слід регулярно пацієнтам після 40 (мамографія, колоноскопія) та 50 років (для решти аналізів).
Також покриваються лабораторні дослідження (аналіз крові, аналіз спинномозкової рідини та інші) та інструментальні дослідження:
- МРТ
- КТ (зокрема з внутрішньовенним контрастуванням).
- УЗД
- рентген-дослідження
- ендоскопічні дослідження
- сцинтиграфію
- та інші
Адреси спеціалізованих онкозакладів, та клінічних лікарень, де можна зробити безоплатні аналізи на онко є на сайті НСЗУ за ось цим посиланням, або їх можна дізнатися за номером контакт центру НСЗУ 16-77.
Після постановки діагнозу постає питання ліків. На жаль, пацієнти не завжди знають, як отримати безоплатні ліки проти раку.
Дізнатися чи ваші ліки покриваються коштом держави, а також їх кількість та розподіл в онкоцентрах можна тут:
- на сайті МОЗ;
- на сайтах департаментів охорони здоров’я в вашому регіоні;
- на сайтах ЄЛікиі та Liky.ua
- у мобільному додатку для смартфонів «Ліки контроль» для ios, android, huawei;
- на інформаційних стендах безпосередньо в лікарнях.
Також, на гарячій лінії Національної Служби Здоровʼя України (НСЗУ) — за номером 1677 ви можете дізнатися про те, які саме послуги онкоцентри мають надавати безоплатно.
Трапляється, що хворий отримує підроблений препарат і не відчуває потрібного ефекту. Тому обов’язково потрібно перевіряти при покупці ліків номера їх серій за допомогою програми “Ліки контроль“, розробленої для пошуків фальсифікату. В іншому випадку наслідки можуть бути непередбачуваними.
Якщо ви впевнились, що у медичному закладі, де ви лікуєтесь, наявні безоплатні ліки, але вам відмовили їх видати, ви можете написати заяву на отримання ліків, а також скаргу на незаконні дії головного лікаря.
Хімієтерапія та радіологічне лікування
На цьому етапі пацієнт може безоплатно отримати інтенсивну терапію, кисневу підтримку, знеболення.
При радіологічному лікуванні – променеву терапію, забезпечення медичними виробами для проведення радіотерапії та витратними матеріалами, супровідну медикаментозну терапію. Якщо у медзакладі є лінійний прискорювач, гамма-ніж або кіберніж, проведення променевої терапії з цим обладнанням також включено в безоплатну допомогу.
Якщо пацієнту необхідне хірургічне втручання – воно також безоплатне і покривається пакетом “Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах”. В безоплатну допомогу включена анестезія, всі витратні матеріали та обстеження.
Лікування гематологічних та онкогематологічних захворювань
Пацієнти з цими захворюваннями мають право на безоплатну діагностику, лікування та супровід в амбулаторних або стаціонарних умовах. А також лікування методом еферентної терапії або із застосуванням аферезу клітин крові, трансфузійна підтримка, інтенсивна терапія, киснева підтримка, знеболення.
Супровід, реабілітація та паліативна допомога
Коли пацієнт з онкологією досягає ремісії, його супровід також безоплатний за Програмою медичних гарантій. Лікар може направити пацієнта на реабілітацію в амбулаторних або стаціонарних умовах.
Якщо пацієнт потребує паліативної допомоги, він може отримати її за пакетом стаціонарної або мобільної паліативної допомоги за направленням лікаря.
Окрім основного лікування, вам можуть призначити ліки для психологічної підтримки, а також назначити онкопсихолога або психіатра. Якщо лікар вам не пропонує пройти ще додаткове лікування, але ви відчуваєте, що вам це потрібно зверніться за допомогою самостійно.
Діагноз і процес лікування раку – великий стрес і психологічне навантаження для будь-якої людини і її сім’ї. Воно може негативно позначитися на лікуванні, тож терапія буде не зайвою.
Рекомендуємо звернутись до Української психоонкологічної асоціації – УПОА, де зібрані спеціалісти з психологічної допомоги онкопацієнтам.
Ще один важливий момент. Лікарі можуть призначити вам супутню терапію (наприклад, антидепресант), яка знижує ефективність основного лікування, або погано сумісні препарати. Тому рекомендується обов’язково перевіряти сумісність призначених ліків за активною речовиною. Якщо ви побачите, що знайдено взаємодія, повідомте цю інформацію своєму хімієтерапевту – він підшукає рішення.