Анемія

Стан, який характеризується зниженням в крові кількості червоних кров'яних клітин (еритроцитів) і гемоглобіну – білка, який відповідає за перенесення кисню і його доставлення в тканини. Для діагностики анемії використовуються дані загального (клінічного) аналізу крові.

Стан, який характеризується зниженням в крові кількості червоних кров’яних клітин (еритроцитів) і гемоглобіну – білка, який відповідає за перенесення кисню і його доставлення в тканини. Для діагностики анемії використовуються дані загального (клінічного) аналізу крові.

У вашому аналізі крові наступні показники можуть показувати наявність анемії – кількість еритроцитів (RBC) і концентрація гемоглобіну (Hb).

У онкологічних пацієнтів розвиток анемії може бути обумовлено рядом причин, включаючи наступні:

  • Гостра або хронічна крововтрата внаслідок кровотечі, наприклад, з прямої кишки, статевих шляхів, шлунково-кишкового тракту, кровотечі всередину інших порожнистих органів;
  • Вплив протипухлинних лікарських препаратів на клітини-попередники еритроцитів в кістковому мозку, які швидко діляться – як наслідок токсичного впливу ліків на нормальні клітини;
  • Хронічна інтоксикація продуктами життєдіяльності пухлинних клітин (так звана «анемія хронічних захворювань»);
  • Недолік поживних речовин в раціоні, наприклад, вітамінів, заліза, білків і т.д. або порушення їхнього всмоктування зі шлунково-кишкового тракту (особливо після оперативних втручань на органах системи травлення);
  • Супутнє або викликане проведеним лікуванням або пухлиною ураження нирок;
  • Метастатичне ураження кісткового мозку, що іноді відзначається у пацієнтів з пізніми стадіями пухлинного процесу – пухлинні клітини здатні «колонізувати» кістковий мозок, витісняючи нормальні кровотворні клітини, тим самим викликаючи анемію та інші прояви недостатності кровотворення. При деяких захворюваннях, наприклад, мієлодиспластичних синдромах або гострих лейкозах виникає первинне пухлинне ураження кісткового мозку – захворювання зароджується і розвивається в ньому.

Можливими симптомами небезпечної кровотечі є: поява блювоти кров’ю або чорним вмістом («кавовою гущею»), поява крові в калі або його фарбування у чорний колір, раптове наростання задишки, поява серцебиття, синців, а також кровотечі зі статевих шляхів, носа або ясен, яка не зупиняється. У разі розвитку подібних симптомів негайно зверніться до лікаря!

Відповідно до сучасних термінологічних критеріїв (CTCAE 4.03), залежно від вираженості зниження концентрації гемоглобіну в крові виділяють наступні ступені анемії:

  • 1 ступінь – концентрація гемоглобіну <верхньої межі норми, але> 100,0 г / л (= 10,0 г / л);
  • 2 ступінь – концентрація гемоглобіну <100 г / л ≥ 80 г / л;
  • 3 ступінь – концентрація гемоглобіну <80 г / л;
  • 4 ступінь – концентрація гемоглобіну <80 г / л і наявність виражених симптомів анемії, потенційно що є небезпекою для життя і здоров’я пацієнта;

Можливими симптомами анемії є запаморочення, виражена загальна слабкість і підвищена втомлюваність, нездатність виконувати звичні раніше побутові завдання, відчуття прискореного і / або посиленого серцебиття, задишки (прискореного дихання, відчуття нестачі повітря), блідість шкірних покривів. Обов’язково повідомте вашого лікаря, якщо у вас виникли й посилюються наведені вище симптоми.

Як допомогти організму впоратися з анемією?

Якщо у Вас спостерігаються перераховані вище симптоми або у вашому аналізі крові було виявлено зниження концентрації гемоглобіну, яке відповідає зазначеним вище критеріям анемії, вам можуть знадобитися певні зміни у вашому способі життя:

  • Повноцінне харчування, що містить велику кількість білка. Розумним вибором є збільшення споживання м’яса (особливо червоного), риби, морепродуктів, яєць та інших продуктів з високим вмістом білка.
  • Для підтримки кількості гемоглобіну в крові також важливо споживання в їжу достатньої кількості заліза і вітамінів, особливо вітамінів B9 і B12, намагайтеся їсти більше фруктів, зелених овочів і листя (салат, шпинат). При необхідності, ваш лікар може призначити вам додаткові вітамінні препарати або препарати заліза, в деяких випадках – парентеральні, які вводяться внутрішньовенно або внутрішньом’язово.
  • Пийте достатню кількість рідини – зниження об’єму крові, що циркулює, шляхом зниження концентрації рідини в ній може посилювати симптоми анемії. Як правило, достатнім для дорослої людини є споживання 8 склянок рідини в день. Ви можете вживати просту або газовану воду, чай або соки – просто пийте більше рідини.

Вживання грейпфрутового соку може знижувати ефективність багатьох лікарських препаратів. Зверніться до свого лікаря за додатково інформацією.

У разі розвитку важкої анемії лікар може запропонувати вам переливання крові (гемотрансфузії). Нині переливання «цільної» крові не проводиться, використовуються спеціальні еритроцитовмісні середовища – еритроцитарна маса або еритроцитарна суспензія. Відповідно до чинного законодавства гемотрансфузії показані при зниженні концентрації гемоглобіну менш як 70-80 г / л, а також при одномоментному зниженні гематокриту (співвідношення клітинної частини крові до рідкої) до 25% і менше. Проведення гемотрансфузій пов’язане з певними ускладненнями, хоча на сучасному етапі розвитку медицини частота їх виникнення невелика.

Нині також розроблені препарати, що стимулюють процеси гемопоезу (утворення клітин крові), їх застосування дозволяє підвищити продукцію еритроцитів кістковим мозком і збільшити кількість гемоглобіну в крові без проведення гемотрансфузій. В цей час їх роль в лікуванні анемії в онкологічних пацієнтів, які отримують хімієтерапію, остаточно не відома. З одного боку, вони дозволяють ефективно підтримувати процеси кровотворення в процесі лікарського лікування, з іншого в деяких дослідженнях було показано погіршення виживаності пацієнтів і підвищення ризику розвитку рецидиву пухлини. Крім того, ці препарати є дуже дорогими. Обговоріть з вашим лікуючим лікарем доцільність їх застосування у вашому випадку.