Випадіння волосся

Деякі види протипухлинного лікування, особливо хімієтерапія і променева терапія, можуть викликати випадіння волосся. У процесі проведення хімієтерапії волосся може випадати по всьому тілу, тоді як в процесі променевої терапії це відбувається тільки на тих ділянках, які піддаються впливу опромінення. Випадіння волосся в процесі лікування злоякісних новоутворень також позначають медичним терміном «алопеція».

Деякі види протипухлинного лікування, особливо хімієтерапія і променева терапія, можуть викликати випадіння волосся. У процесі проведення хімієтерапії волосся може випадати по всьому тілу, тоді як в процесі променевої терапії це відбувається тільки на тих ділянках, які піддаються впливу опромінення. Випадіння волосся в процесі лікування злоякісних новоутворень також позначають медичним терміном «алопеція».

Причиною розвитку алопеції є пошкодження волосяних фолікулів, з яких росте волосся. Випадання волосся на тлі лікування відзначається не у всіх пацієнтів. Багато в чому це залежить від індивідуальних особливостей кожного пацієнта і проведеного лікування. Деякі протипухлинні препарати часто викликають алопецію, інші – рідко.

Найбільш часто випадіння волосся відзначається на фоні приймання наступних препаратів:

  • Цисплатин;
  • Препарати з групи таксанів – паклітаксел і доцетаксел;
  • Топотекан;
  • Гемцитабін;
  • Етопозид, включаючи пероральні лікарські форми;
  • Вінорельбін;
  • На тлі проведення комбінованої хімієтерапії ризик розвитку алопеції зростає, у зв’язку з чим таке лікування, як правило, призводить до розвитку облисіння.

Запитайте у вашого лікаря, чи варто очікувати розвитку алопеції на тлі того лікування, яке вам пропонується і коли це може статися.

Що можна зробити для того, щоб знизити дискомфорт від випадіння волосся?

У багатьох випадках процеси випадіння волосся можна значно сповільнити, якщо більш дбайливо ставиться до свого волосся, уникаючи факторів, які агресивно на них впливають. Намагайтеся користуватися тільки м’якими гребінцями, не використовуйте фен та інші пристрої для сушки волосся, праски для випрямлення волосся і такі косметичні продукти як фарба, гелі та лаки для фіксації волосся, оскільки це також може пошкоджувати волосяні фолікули. Уникайте надмірно частого миття волосся, після миття не сушіть і не витирайте їх – промокайте м’яким рушником.

Якщо починається активний процес випадіння волосся, або ваш лікар говорить вам, що на тлі проведеного лікування уникнути розвитку алопеції неможливо, хорошою ідеєю може виявитися зробити коротку стрижку або повністю збрити волосся на голові до початку лікування. Ви можете підібрати перуку, що підходить за кольором до вашого волосся або носити косинку. Існує безліч спеціалізованих магазинів в яких ви можете підібрати перуку, яка підходить саме вам.

Пам’ятайте, що в більшості випадків алопеція є оборотним процесом. Волосся почне відростати незабаром після завершення процесу протипухлинного лікування, як правило, це відбувається протягом 2-3 місяців після закінчення хімієтерапії, протягом 3-6 місяців – після завершення променевої терапії, залежно від дози отриманого опромінення (якщо променева терапія не зачіпала волосяну частину голови, випадання волосся на ній не станеться).

Після лікування волосся, що відростає, може відрізнятися від тих, які були раніше. Вони можуть бути кучерявим або навпаки – прямими, крім того, може дещо відрізнятися і їх відтінок. Як правило, через деякий час їх вид повертається до початкового, як до лікування. У деяких випадках необхідно відзначити, що якщо якась ділянка тіла піддався впливу високих доз опромінення в процесі променевої терапії, що відростають на ньому волосся може бути тонше або волосся на ньому може не рости зовсім.

Крім того, розробляються та випробовуються пристрої, які можуть знижувати ризик розвитку облисіння у процесі лікування. Вони можуть надавати захисну дію на волосяному покриву в процесі проведення лікування шляхом охолодження шкіри голови, що призводить до зменшення припливу до них крові та, відповідно, зменшенню вплив протипухлинних препаратів, проте ефективність даного підходу на сьогодні не доведена.