Лейкопенія та нейтропенія – явища, які можуть виникати в онкопацієнтів.
Якщо говорити простіше – це зниження концентрації лейкоцитів та нейтрофілів у крові під дією деяких протоколів лікування – хімієтерапії, таргетної терапії або комбінації цих видів лікування.
У цій статті читайте відповість на ряд питань, які часто виникають в онкопацієнтів.
У чому причина лейкопенії та нейтропенії?
Зниження лейкоцитів та нейтрофілів виникає внаслідок гематологічної токсичності від проведення спеціального лікування (хімієтерапія, таргетна терапія, комбінація цих видів лікування тощо).
Наскільки небезпечні ці стани?
Зниження лейкоцитів може значно погіршити стан пацієнта, тому що імунна система послаблена, стає більш чутливою та вразливою перед інфекціями.
Чи може допомогти спеціальна дієта?
Якихось певних продуктів, які б мали можливість доведено підняти рівень лейкоцитів та нейтрофілів, на жаль, немає. Водночас дієта має бути збалансованою, містити достатню кількість білків, фруктів, овочів. Вона має бути багата на вітамін С, Е, омега-3 жирні кислоти.
Як діють колонієстимулюючі фактори?
Для запобігання виникненню ускладнення нейтро- та лейкопенії, яке проявляється у вигляді нейтропенічної лихоманки, при застосуванні деяких видів хімієтерапевтичних засобів або їх комбінацій призначаються такі препарати, як колонієстимулюючі фактори росту. Їх мета — простимулювати кістковий мозок з метою вироблення здорових лейкоцитів та нейтрофілів і підтримання їх на певному рівні.
✅ Це основні засоби для профілактики та лікування лейко- і нейтропенії.
Чи завжди потрібне медикаментозне лікування лейко- та нейтропенії?
Потреба застосування ліків залежить від виду лікування (від того чи іншого хімієтерапевтичного агента, від комбінації препаратів), також від загального стану пацієнта, показників лейкоцитів та нейтрофілів.
Деякі протоколи хімієтерапії не потребують профілактики або лікування лейко- та нейтропенії. Вони просто не призводять до появи такого стану. Проте у будь-якому випадку пацієнти, які отримують хімієтерапевтичне лікування, мають робити планові дослідження рівня лейкоцитів та нейтрофілів.